0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. április 20.

Biogazdálkodás: 800 euró megtakarítás

Megmentheti-e egykori éghajlatunkat a biogazdálkodás? És valóban csökkenti a társadalmi költségeket? A Müncheni Műszaki Egyetem tudósai e kérdéseknek számoltak utána egy tanulmányban, aminek az eredményeit hektárra és euróra átszámolva tette közzé nemrég a német Szövetségi Mezőgazdasági Minisztérium (BMEL).

A minisztérium által finanszírozott hosszú távú kutatás keretében tíz éven keresztül elemezték negyven biogazdaság és hagyományos gazdaság éghajlati és környezeti teljesítményét.

A müncheni kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy az ökogazdálkodás döntően hozzájárulhat a környezeti problémák megoldásához.

Az ökológiai növénytermesztés gabonaegységre vetítve 20, energiatartalomra vetítve 30 százalékkal kevesebb üvegházhatású gáz kibocsátásával jár. Terület alapon számítva fele annyi üvegházhatású gázt keletkezik az ökológiai növénytermesztésben, a hagyományos agrotechnológiával. Kurt-Jürgen Hülsbergen professzor számítása szerint CO2-egyenértéken számolva 1,75 tonnával kisebb az 1 hektár megművelésére jutó ÜHG-kbocsátás.

Az ökogazdálkodás azért van ennyire kedvező hatással az éghajlatra és a környezetre, mert nem használnak benne ásványi nitrogénműtrágyákat és szintetikus növényvédő szereket. Az állattartás takarmánytermő területhez kötésével és a hatékony nitrogénhasznosítással nagyrészt kiküszöböli a műtrágyázással együtt járó nitrogén-oxid-kibocsátást. A hüvelyesek tudatos használatával. ami szintén az ökogazdálkodás sajátossága, átlagosan évi 260 kg szenet kötnek meg a humuszban.

A kutatók az ökológiai gazdálkodással elérhető költségmegtakarítást 750-800 euró/hektárra becsülték. Jelenleg 1,8 millió hektárt művelnek Németországban biogazdálkodással, ami 1,5 milliárd euró költségmegtakarítást jelent. Németország 30 százalékos biogazdálkodási arányt tűzött ki célul 2030-ra. Ekkora területre vetítve évi 4 milliárd euró költséget takaríthatnak meg az ökogazdálkodók maguknak és a német társadalomnak.

Forrás: Agrarheute