0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. március 28.

Mezőgép-értékesítési helyzetkép – 2015. I. félév

Egyetlen európai mezőgazdasági géppiac sem növekedett tavaly olyan mértékben, mint a magyar. Az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) származó támogatás eredményeként – amelyet az MNB Növekedési Hitel Programja is megerősített – a magyarországi mezőgazdasági gép- és alkatrész beruházások értéke 2014-ben rekordmértékű volt, meghaladta a 200 milliárd forintot. Idén eddig azonban visszaesés tapasztalható mezőgazdasági géppiacunkon, a gazdálkodók 2015. június végéig még csak 54 milliárd forint értékben vásároltak mezőgazdasági gépeket, ez 27 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Mind az erőgépeknél, mind a munkagépeknél csökkent az értékesítés. A mintegy 140 hazai mezőgép-forgalmazó és -gyártó eladási jelentései alapján készült el az AKI első félévi elemzése mezőgazdasági gépértékesítésünkről.

A széles körű felmérés szerint a traktoroknál és az önjáró rakodóknál a legnagyobb mértékű a visszaesés 43, illetve 52 százalék. A múlt év első félévében 1818 új traktort értékesítettek, idén júliusig pedig csak 1043 talált gazdára. A legnagyobb mértékben a 45-66 kW (61–90 LE) és a 67-103 kW (91–140 LE) teljesítménykategóriájú traktorok piaca szűkült 56, illetve 50 százalékkal. A „nagytraktor” kategóriákban ugyanakkor valamelyest nőtt az értékesítés. Ez év második felében egyébként forgalomnövekedés várható a maximum 74 kW (100 LE) motorteljesítményű kertészeti célú traktoroknál, mert május 18-tól kertészeti gépbeszerzés támogatására lehetett pályázni. Az EMVA erre szánt keretösszege a nagy érdeklődés miatt rendkívül gyorsan kimerült, ebben közrejátszott a jelentős traktorigény. Kis értékű kertészeti gépekre több mint ezerhétszázan, nagy értékű gépekre pedig közel háromszázan nyújtották be igényüket. A teleszkópgémes rakodókból az év első felében mintegy felére csökkentek az eladások. A gabonakombájnok piaca ezzel szemben 38 százalékos bővülést mutat, júniusig 195 arató-cséplő gép kelt el szemben az egy évvel korábbi 141 darabbal. Valamennyi teljesítménykategóriában nőtt a kombájn kereslet. (Az aratási kombájnparkot bővítő új gabonakombájnok 2015. I-VII. havi eladásainak márkamegoszlási arányait az ábránk mutatja. A szerk.)

A munkagépek körében a szálastakarmány-betakarítók beszerzése 62, bálázóké 47 százalékkal csökkent. A talajművelő gépek, vetőgépek, növényvédő gépek piaca is gyengült. Ugyanakkor a függesztett szilárd műtrágyaszórók iránti igény az előző évi szinten maradt, ezekből 2014 és 2015 első félévében is 400 körül fogyott. Az új beszerzésű szállító jármű-vekből 523 darabot értékesítettek, 29 százalékkal kevesebbet, mint egy évvel korábban. Az alkatrész-értékesítés is élénkült, az első hat hónapban 4 százalékkal nőtt, megközelítette a 19,5 milliárd forintot, amelynek jelentős részét a nagy gépforgalmazók eladásai képezik.
Az említett kertészeti géptámogatáson kívül további jelentős támogatás valószínűleg nem lesz 2015 végéig, s ez a hazai mezőgazdasági gépberuházások csökkenését vonhatja maga után. Ez évben akár kétszámjegyű visszaesés is bekövetkezhet. Ennek hatására a használtgép-kereskedelem fellendülése várható.

A támogatási jogcímek között a közeljövőben továbbra is a kertészeti technológiák, illetve az állattartó telepek korszerűsítése lesz előtérben, de megindulhat az öntözésfejlesztési célprogram is. Támogatott gépbeszerzés előreláthatóan tehát az öntözés gépesítése és a kertészeti gépberuházások keretein belül, illetve az állattartó telepi gépek, technológiai eszközök terén lesz megvalósítható.
Nemcsak Magyarországon, hanem az Európai Unióban is forgalomcsökkenés tapasztalható a mezőgazdasági géppiacon. A Európai Mezőgazdasági Gépgyártók Szövetsége (CEMA) és a Német Gépgyártók Szövetsége (VDMA) előrejelzése szerint idén 7 százalékkal csökkenhet a mezőgazdasági gépek eladása az unió egészében. Ezt tükrözik a gépértékesítésekre vonatkozó első negyedéves, illetve első féléves forgalmi adatok is. Az új gépek iránti igény jóval kisebb lett a legtöbb uniós piacon, például a traktoreladások 15 százalékkal csökkentek az első negyedévében.

 

Forrás: